Corona Virüs

Kaygısı ve Stres Yönetimi


CORONA VİRÜSÜ NASIL BİR PSİKOLOJİ İLE MİSAFİR EDELİM?

Stresin Düzeyleri

  • Stres psikolojide, basitçe, “düşük düzey”, “orta düzey” ve “yüksek düzey” şeklinde derecelendirilir.

  • Düşük ve yüksek stres gerek iş yaşamında gerekse aile yaşamında bizi “işlevsiz” hale getirirken orta düzey stres ise daha iyi bir yaşam sürdürmemize yardımcı olur.

  • Orta düzey stres seviyesine “Olumlu Stres Düzeyi” de denir. Bu yüzden biz psikologlar, stresi tamamen ortadan kaldırmak yerine, ideal seviyelerde tutmak için çabalarız. “Stres Yönetimi” ifadesini ise bu yüzden kullanırız.

  • Bilindiği gibi, aşırı ve/veya kronik stres ise bağışıklık sistemimizi olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Bağışıklık Sistemi ve Stres

  • Corona / Korona (Covit-19) Virüsüne karşı fiziksel önlem ve tedbirleri mutlaka almalıyız. Önemli olan diğer bir önlem ise bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak olduğu ve bağışıklık sistemimiz de stres seviyemizden etkilendiği için bu virüsle ilgili aşırı stresli bir duygu durumuna girmek ya da bilimsel olmayan komplo teorileri ile aşırı kaygıya kapılmak yerine bilimsel veriler ışığında önlem almak oldukça önemli görünmektedir.

  • Çocuklarımızın ve bizlerin yüksek stres ya da yüksek kaygıdan olumsuz bir şekilde etkilenmemesi, bu süreci daha kolay atlatmamıza yardım edecektir.

  • Bilimsel kaynağı olmayan bilimsel bilgilere ve ifadelere itibar etmemeliyiz. Bunu yapmamak stresimizi, kaygımızı ve panik halimizi artırmaktan başka bir işe yaramaz. Aşırı stres ve panik, virüse karşı bağışıklığımızı düşürebileceği gibi işlevsel ve akılcı önlemler almamızın da önüne geçebilir.

Corona / Korona Virüsüne karşı bağışıklığımızı güçlü tutmanın yollarından birisi kaygımızı, endişemizi, anksiyetemizi ya da stresimizi yönetebilmektir.”

Bilimsel Olmayan Bilgi ve Paylaşımlardan Uzak Durmalıyız

  • Yine aynı nedenlerle, varsayım ve paranoya düzeyinde bilgiler içeren komplo teorilerinden uzak durmalıyız. Pratik anlamda bunların bizlere hiçbir faydası yoktur.

  • Aldığımız tüm fiziksel önlemler, kaçınmamız gereken komplo teorileri, abartılı ve bilimsel olmayan bilgilerle birlikte,  ilaveten alacağımız psikolojik önlemler sayesinde bu virüsle karşılaşmaya daha hazır hale gelebiliriz.

Virüsü Nasıl Karşılayıp Uğurlayacağız?

Bir tarafta bu virüsü, bağışıklığımıza zarar verebilecek çok yüksek bir kaygı ve stres düzeyiyle karşılamak var; diğer tarafta ise olumlu stres düzeyimizi koruyarak (kuşkusuz hekimlerin önerdiği sağlıklı beslenme, uyku vb. diğer fizyolojik önlemlerle), şayet kapımızı çalarsa bu virüsle, daha kolay baş edebilecek bir bağışıklık sistemi ile onu misafir edip uğurlamak

Kaynaklar: 1. Aydıntuğ Ö. (1999) Sağlık Psikolojisi, Psikoimmünoloji, (Editör: Ü.

OKYAYUZ), TPD Yayınları, Ankara.

2. Türk Psikologlar Derneği (1998) Stresle Başa Çıkma: Olumlu Bir

Yaklaşım (Editör: N.H. ŞAHİN). TPD Yayınları, AnkaraUnutmayın, aşırı kaygı ve aşırı panik hali, salgından daha zararlı sonuçlar doğurabilir.

Sağlık ve sevgiyle…

KLİNİK PSİKOLOG HANDAN ERGÜN HOŞRİK